Bilgisayarda “Turbo Mod” hayal değil

Evet yanlış duymadınız, markası ve modeli ne olursa olsun masaüstü ve dizüstü bilgisayarların “turbo mod” diyebileceğimiz hızlara ulaşması artık mümkün.

turbo-laptop

Bilgisayarınızın sabit diskini değiştirtmek size %40 daha performans sağlayabilir. Sata destekli tüm masaüstü ve dizüstü bilgisayarları artık mükemmel performans ile  kullanmak mümkün. Bunun için yapmanız gereken hard diskinizi bütçenize uygun kapasitede SSD Disk ile değiştirmek.

Peki disk değişimi neden bu kadar önemli?

Teknoloji baş döndürücü hızla gelişirken sabit diskler her ne kadar gelişse de teknolojinin gerisinde kalıyordu, tabi ki SSD diskler üretilene kadar. Arbit Bilgisayar olarak Hard Disk teknolojisinin etraflıca ele alacağız.

Şu anda masaüstü bilgisayarlarda kullanılan disklerin tarihçesi, 1987 yılında 500 Megabyte olarak üretilmiş 3,5 inç manyetik hard disklerle başlamaktadır. 3,5 inç diskler, 1950 yılında üretilen ilk disklere nazaran teknolojide devrim niteliğindedir. Ne yazık ki, 1987 yılı disk teknolojisi çok mesafe kat etse de günümüze kadar temel yapısı itibari ile değişmeden gelmiştir.hdd

Diskler bilgisayarların hızını etkileyen en temel faktörlerdir.  İşlemciniz ve ram belleğiniz ne kadar iyi olursa olsun bilgisayarınızın hızı

, diskinizin verilere erişim süresine bağlıdır. Dakikada 7200 rpm devir hızı ile çalışan bu son teknoloji manyetik diskler, her ne kadar son teknoloji ürünler olsa da fiziksel yapıları itibari ile yeni nesil bilgisayarların hızına yetişememektedir. Fiziksel olarak diskin içinde dönen bir plaka ve o plakayı okumaya çalışan bir kafa olması veri güvenliği açısından da risk teşkil etmektedir. Manyetik diskler yüksek hızda dönerken fiziki darbe almaları durumunda çok büyük bir olasılıkla hasar görmektedirler. Elektrik kesintileri, düğmeye basarak bilgisayarı kapatmak diskin plaka yapısına zarar vermekte ve “Bad Sector” adı verilen fiziksel hasarlar oluşmaktadır.

İşte SSD teknolojisi bu sorunların tamamını çözmüş görünüyor. Disklerde dönen manyetik bir plaka ve okuyan bir kafa olmaması dolayısı ile çok daha güvenlidir.  Veri okuma süreleri diskin rpm hızına ve kafanın plakaya erişim süresine  bağlı olmadığı için ise %50’ye varan oranda performans artışı sağlamaktadır.

ssd disklerArtık bilgisayarınızın düğmesine bastığınızda 5-10 saniye gibi kısa bir sürede açılması hayal değil. Bunun için yapmanız gereken ARBiT BİLGİSAYAR ile iletişime geçmektir. Sizlere yüksek teknoloji bilgisayar hizmeti vermek bizim işimiz.

Editör: ARBiT