Apple Gizli Silahını Çekiyor!

Çok gizli çalışmalar yapan ve piyasada sır gibi saklanan yeni prototip için sektörün deneyimli ekiplerini topluyor. Evet Apple bir araba üretmeyi planlıyor ve bunu çok gizli bir şekilde yapıyor.

apple-otomobilNe zaman piyasaya çıkacak?

Apple otomobil, Tesla Motors Inc. ve General Motors Co. gibi güçlü iki otomobil markaları  ile kıyasıya bir rekabete girecek gibi görünüyor. Elektrikli araç müşterileri için müthiş bir savaşa sahne olabilir. Bu projenin agresif hedefleri 2017 yılını işaret ediyor. Tek bir şarjla fazla 500 km gidecek olan araç en  az 40.000 $ mal olması bekleniyor.

Amerika’da elektrikli otomobil endüstrisinin gelişimi hakkında “Powerhouse” adını verdiği kitabı yazan Steve Levine, bir tv programında yaptığı söyleşide, “Şimdi Apple geliyor ve ne kadar güçlü olduğunu gösterecek. General Motors ve Tesla’ya karşı  Apple ezici bir rakip olabilir” açıklamasında bulundu.

Apple bir araba üretebilir mi?

2014 çeyrekte 18 milyar dolarlık rekor kâr açıklayan Apple, şu an kasasında  178.000.000.000 $ sahip. Cupertino, California merkezli şirketin araştırma ve geliştirme maliyetleri geçen yıl  6.040.000.000 $ idi ve İcra Kurulu Başkanı Tim Cook, hissedarlarına kar payı ödemesi için ciddi bir baskı ile karşı karşıya olduğu söyleniyor.

apple-arabaSilikon Vadisinde faaliyet gösteren firmalar otomobil sektörüne girmesi bir ilk değil. Örneğin

, Google Inc 2010 yılında özerk bir araç geliştirme yatırım yaptı.

Bazı analistlere göre Apple, otomobil endüstrisi için yeni bir yarışmacı olarak bazı avantajlara sahip olacağı, Apple markasının -tartışmasız en önemli avantajı – yeni nesil araç müşterileri için büyük bir cazibe olacağı görüşündeler.

Apple, diğer gizli projelerinde de olduğu gibi şirket yöneticileri, projedeki ilerlemelerden memnun kalmazlarsa otomobil üretimini ertelemek için karar verebilirler. Zaten yaklaşık 200 kişilik bir proje ekibinin olduğu, piller ve robotik teknolojileri üzerine uzman kadroları şirkete transfer ettiği söylentileri de yayılmakta.

Apple temsilcileri, bu haberler için yorum yapmaktan kaçındı.

Editör: ARBiT