Android Cihazlarda Yeni Tehlike

Açık kaynak kodlu  Android  yazılımı kullanana Telefon ve Tablet cihazları için çok tehlikeli bir uygulama daha keşfedildi. Siz de bu uygulamanın kurbanı olabilir misiniz?Android-virus

Android uygulamaların indirildiği Google Play’da  kimi zaman içinde kullanıcılar için tehlikeli olabilecek uygulamalara rastlamak mümkün. Mağazada virüslü olduğu tespit edildikten sonra kaldırılan bu yazılımlar, indirildiği süre içerisinde binlerce kullanıcının başını derde sokabiliyor. İşte bu uygulamalardan biri de  Durak kart oyunu. Google Play’den indirildikten sonra tahminlere göre milyonlarca kişiyi etkilemiş durumda.

Durak oyunu yüklendiğinde hemen etkisini göstermemekte, yaklaşık 10 gün içinde cihazın yazılımına zarar vermeye başlamakta ve bir ay sonra ise cihazı virüs deposuna çeviriyor. Kullanıcı bu durumu fark edince tabi iş işten geçmiş oluyor. Peki cihazda tam olarak neler oluyor?

durak-kart-oyunu-virusDurak oyunu yükleyen Android cihaz kullanıcısı

buy levitra uk online

, birden açılan ve tam ekranı kaplayan porno içerikli reklamlar görmekte. Google Play Store tarafından bu tip uygulamalar sistemden çekilse de “çok sinsi” özelliğe sahip uygulamaların önüne geçmek pek mümkün görünmüyor.

Alternatif çözüm?

Tabi ki cihazlarınızda güçlü ve lisanslı antivirüs yazılımları kullanmaktan geçmekte. Bu tür uygulamalar da cihazın hızını etkilediğinden, kullanıcılar antivirüs yazılımı yükleme taraftarı olmamakta. Öncelik güvenlik mi yoksa  hız mı? Herkes bu sorunun cevabını yaşayarak verecek sanırım.

Editör: ARBiT