Data Kurtarma

Flash

Bilgisayarınız, harici diskiniz, flash belleğinizin ve sd-kartınızın içindeki önemli bilgileriniz silindi mi? Ne yapmanız gerektiğiniz bilmiyor musunuz?

Öncelikle bilgilerinizin silindiği disk bir bilgisayarın sistem kurulu diski ise, artık o bilgisayarı asla açmayın. Çünkü bilgisayar Windows sistemi her açtığında hard diskinizde takas dosyası oluşturur. Her sistem açılışında hard diske data yazar, dolayısı ile diske kaydedilen her yeni data, silinen dosyaların kurtarılma olasılığını düşürür.

Asla bilgisayarı açıp bilgilerin silindiği disk üzerine dosya kurtarma programları kurmayın. Kurtardığınızı sandığınız bilgileri de o diske tekrar kaydetmeye çalışmayın.

Verilerinizin kayıtlı olduğu harici diskinizi düştüyse,bilgisayar taktığınızda olağan dışı sesler geliyorsa veya disk bilgisayarda gözükmüyorsa hemen bilgisayarınızdan çıkartın, Çünkü disk bilgisayara takılı kaldığı süre zarfında bilgilerin kayıtlı olduğu manyetik alana zarar veriyor olabilir. Bu tür davranışlar bilgilerin kurtarılma olasılığını daha da düşürür.

Flash bellek veya sd-kart üzerindeki data kaybolduğunda cihazınızdan derhal belleği çıkartınız ve veriler kurtarılana kadar da kullanmayınız.

Unutmayın, uzman ellerde yapılmayan ilk müdahale size daha büyük sorunlar çıkarabilir, önemli bilgilerin kurtarılma ihtimalini güçleştirebilir.

Arbit Bilgisayar, 15 yıllık bilişim tecrübesi ile sizlere hizmet vermenin gururunu yaşamaktadır. Bilgisayara format atmak çoğu zaman basit bir iş gibi görülebilir. Uygun teknik servis hizmeti veren firmalar, sisteminize format atarken genellikle bilgisayarınızdaki bilgilere önem vermezler. Çünkü verileri yedeklemek hem zahmetli hemde uzun zaman almaktadır. Dolayısı ile teknik destek aldığınız firmayı seçerken sadece uygun fiyatlı olmasına bakmayınız.